Anasayfa / Haberler / Bitcoin’e Giriş:101

Bitcoin’e Giriş:101

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasına olan ilgi şüphesiz fiyatların yükselmesine neden oldu. Her ne kadar kripto paralar bir ödeme aracı olarak görülse de artan fiyatlar yatırımcıların ilgisini de çekti. Bitcoin’e Giriş yazı dizimizde Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraların nasıl alınıp satılabildiğini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bitcoin’e Giriş: 101

Bu yazı dizimizde Bitcoin’in ne olduğundan ziyade nereden alınıp satıldığını masaya yatıracağız.

 

  • Bitcoin ve diğer kripto paralar nasıl alınır?

Türkiye’de kripto para almak isteyenler aracı şirketler (borsalar) aracılığıyla alım satım işlemi yapabilirler. Öncellikle satın alma ve para çekme işlemi için bir bankada banka hesabınızın olması gerekiyor. Türkiye’deki katılım bankalarının bir çoğu bu işleme izin vermediği için EFT/Havale işlemlerinizi katılım bankaları haricinde diğer bankalar üstünden yapmanız gerekecektir.

 

  • Hangi site üzerinden kripto para alabilirim?

Türkiye merkezli resmi olarak devlete vergi ödeyen şirketler üzerinden banka hesabınızdan EFT ya da havale yaparak işlem yapabilirsiniz. Öncellikle Koineks, BTCTürk, Paribu ya da Koinim sitelerinden birine üye olmanız gerekecektir. Üye olurken siteye hesabınızı onaylatmanız gerekecektir. Bunun için sizlerden nüfus cüzdanı/ehliyet/pasaport evraklarından biri istenecektir. Sisteme evrakları upload ettikten sonra hesabınızın onaylanması bekleyin. Hesabınız onaylamadan EFT/havale işlemi kesinlikle yapmayın!

 

  • Hesabım onaylandı peki ya şimdi?

Hesabınız onaylandıktan sonra sistem üzerinden öncellikle EFT/havale yapmak istediğiniz tutarı ödeme emri olarak girmeniz istenecektir. Rakamı girip onayladıktan sonra EFT/havale de açıklama kısmına yazmanız gereken kodu göreceksiniz. Mutlaka EFT/havale işlemi sırasında bu kodu açıklama kısmına ekleyiniz!

 

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR:

  • EFT/havale işlemini kesinlikle ATM üzerinden yapmayınız. Siteler bu işlemleri kabul etmemektedir. Böyle bir durumda mağdur olabileceğinizi unutmayınız
  • Hesabınız onaylanmadan kesinlikle EFT/havale işlemi yapmayınız
  • Açıklama kısmına mutlaka sitenin size verdiği kodu giriniz!
  • EFT işlemleri hafta içi 09:00 – 16:30 arasında yapılmaktadır. Bu saatler haricinde yapılan EFT işlemleri ilk iş günü gerçekleşeceği için hesabınıza para transferi olmayacaktır.
  • Banka hesabı ve siteye kayıt olunurken verilen bilgiler mutlaka aynı olmalıdır. Aksi takdirde paranız hesabınıza yatmayabilir ve kesinlikle para çekme işlemi yapamazsınız!

Yazı dizimizin ilk yazısında kripto paralar alınırken nasıl hesap açılacağını ve para yatırılacağını anlattık. İkinci yazı dizimizde ise alım satım işlemlerini anlatacağız.

 

 

Yazar Hakkında

Bunlara da göz atabilirsiniz :)

Kapalı Olan Binance’e Kayıt Yaptırmak

Dijitalkoin olaraktan biraz araştırma yapıp birazda binance destekle konuşup kapalı olan binance a nasıl kayıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir